'כל ישראל ערבים זה בזה'- ערבות הדדית כערך יהודי מוביל

רציונל: הערך של ערבות הדדית הוא ערך יהודי מוביל המקשר בין ערכים יהודיים רבים ומשמעותיים. ערך זה הוא מפתח חשוב ליצירה של תחושת חיבור בין יהודים ברחבי העול והבנת החיבור הקיים כבר ומתן הקשר נכון ומעמיק לחיבור זה.

מטרה:
חיבור לערך של ערבות הדדית והבנת ההשפעה הרבה של ערך זה על יהודים ברחבי העולם.

עזרים:
 רקמה אנושית אחת (נספח א')
 חיליק מגנוס (נספח ב')
 דף משימה – פרויקט לערבות הדדית (נספח ג')
 חומרים ליצירת קמפיין: טושים, בריסטולים, רמקולים וברקו (לסרטונים), כלי כתיבה

מהלך:
 חלק א': ערבים זה בזה
 חלק ב': ביטויים של ערבות הדדית ביהדות ובחיים

________________________________________________________________________________________השיעור

פתיחה- למה, מה ואיך
חלק א': ערבים זה בזה
1. פתיחה: רקמה אנושית אחת
השמעת השיר (נספח א')

שאלות:
• מהי הרקמה האנושית אליה אנחנו מרגישים שייכים? רקמה יהודית? / רקמה ישראלית? / רקמה אמריקאית / כלל אנושית?
• האם אנחנו חשים חלק מאותה רקמה שנקראת העם היהודי?
• מה מחזק ומה מחליש את תחושת השייכות שלנו אחד לשני?
• האם הערך של "כל ישראל ערבים זה לזה" – הוא תוצאה של תחושת השייכות או שהוא הגורם המרכזי לה. בכל מקרה מדובר בערך מאוד משמעותי.

2. ערבות הדדית – הסבר הביטוי: הביטוי במובנו המקורי אצל חז"ל הוא: כל ישראל ערבים זה בזה (רש"י שינה את זה: ערבים זה לזה).
מובן מקורי למילה "עָרֵב" היא: מי שמתחייב לשלם את חובו של חברו, במקרה שהלווה לא ישלם.
לכן מובנו המדויק והמקורי של הביטוי "כל ישראל ערבים זה בזה" הוא שכל יהודי התחייב לשלם על חובותיו, כלומר, חטאיו, של חברו. מכאן נגזרת המסקנה שיש לכל אחד אחריות על קיום המצוות של זולתו, ואדם אחד עלול אף להיענש בידי שמיים על חטאי חברו.

3. מובן אחד של ערבות הדדית – משל הספינה
מקריאים בפני התלמידים את משל הספינה:

"האיש אחד יחטא – ועל כל העדה תקצוף?" (במדבר ט"ז, כ"ב).
תני רשב"י: משל לבני אדם שהיו יושבין בספינה.
נטל אחד מהן מקדח והתחיל קודח תחתיו.
אמרו לו חבריו: "מה אתה יושב ועושה?"
אמר להן: "מה אכפת לכם? לא תחתי אני קודח?!"
אמרו לו: "שהמים עולין ומציפים עלינו את הספינה".
(ויקרא רבה ד, ו)

• מה לדעתכם מוסר ההשכל/המסקנה/ההמלצה הנובעת ממשל זה?
• האם כל ערבות הדדית מובילה לתוצאות כמו במשל?
• האם אנחנו חשים ערבות הדדים כזו כלפי כל יהודי בעולם?

חלק ב': ביטויים של ערבות הדדית ביהדות ובחיים
1. ערכים ומצוות שקשורים לערבות הדדית- היום אנחנו לא מתחייבים לשלם חובות של יהודי אחר. באיזה מובן אנחנו כן ערבים ליהודי אחר, לא משנה היכן נמצא? לפניכם רשימה של ערכים ומצוות שקשורים לביטוי "כל ישראל ערבים זה לזה" עליכם לקרוא אחד אחד, להבין אותו באמצעות עיון בערך שלו ברשת ולהסביר לגביו כיצד הוא קשור לביטוי:
• התפיסה הקהילתית היהודית – מניין, הקהל
• לקט, שיכחה, ופאה
• מעשר
• ואהבת לרעך כמוך
• שבת
• פדיון שבויים
• תיקון עולם
• ישיבה בסוכה
• סדר פסח – "כל דכפין יתי ויאכול"
• מתנות לאביונים (בפורים)
• מצוות תוכחה (הפסוק: "הוכח תוכיח את עמיתך ולא תישא עליו חטא").
• כבד את אביך ואת אמך
אפשרות: ניתן להתחלק לקבוצות וכל קבוצה עוסקת בשני ערכים/מצוות ומנסה לפענח את הקשר שלהם לערבות הדדית.

2. כל ישראל ערבים – איך ליישם ביום-יום
• האם אנחנו יכולים לחשוב על דוגמאות של ערבות הדדית בין יהודים?
• איך נראה היומיום של מי שחי את האימרה הזאת? מה הוא עושה? מה הוא שואף?
• איזו משימה אנו יכולים לקחת על עצמנו על מנת לחזק את הערבות ההדדית בין יהודים ברחבי העולם.

3. פרויקט בקבוצות: ערבים זה לזה
הערה: במידה ורוצים ניתן לבנות פעילות של 90 דקות המבוססת על הצעה זו ששולחת את התלמידים לבירור וליצירת פרויקטים שונים של ערבות הדדית בקהילה ומחוצה לה.
פעילות: מתחלקים לקבוצות עבודה וכל קבוצה חושבת על פרויקט לחיזוק הערבות הדדית בין יהודים ברחבי העולם. על הפרויקט להיות ישים ובטווח של חצי שנה.
במידה ורוצים להיות צנועים: ניתן ליזום פרויקטים בתוך המכינה עצמה לחיזוק הערבות ההדדית בין החניכים.
ניתן שכל קבוצה תכין קמפיין המשכנע את הקבוצות האחרות בנחיצות ובחשיבות המשימה של כל קבוצה עד למצב שבו בוחרים פרויקט ערבות הדדית אחד ומבצעים אותו במכינה.
ניתן להתעקש על פרויקטים של ערבות הדדית בסביבה הקרובה ולבחור את הפרויקט המשמעותי ביותר ולבצע אותו.
וניתן לקיים תחרות ולהצביע על הפרויקט הטוב/איכותי/ישים/מעניין/מקורי ביותר ולבחור פרויקט אחד רק לצורך הלימוד.
ניתן לבנות דף משימה השולח את הקבוצות לעבודה שלהם על הפרויקטים השונים (ראו דוגמא בנספח ג'). בין הקריטריונים השונים לפרויקט מוצלח אפשר גם להתעקש שכנוע בדבר היותו קשור לערכים ולמקורות יהודיים.

_______________________________________________________________________________________

נספחים
נספח א: רקמה אנושית אחת/חווה אלברשטיין – https://goo.gl/sL9Em2
רקמה אנושית אחת
חוה אלברשטיין
מילים ולחן: מוטי המר

כשאמות, משהו ממני, משהו ממני
ימות בך, ימות בך.
כשתמות, משהו ממך בי, משהו ממך בי
ימות איתך, ימות איתך.

כי כולנו, כן כולנו
כולנו רקמה אנושית אחת חיה
ואם אחד מאיתנו
הולך מעמנו
משהו מת בנו –
ומשהו, נשאר איתו

אם נדע, איך להרגיע, איך להרגיע
את האיבה, אם רק נדע.

אם נדע, אם נדע להשקיט את זעמנו (אם נדע להשקיט)
על אף עלבוננו, לומר סליחה.
אם נדע להתחיל מהתחלה.

כי כולנו…

נספח ב': חיליק מגנוס
דוגמאות לערבות הדדית של מדינת ישראל ליהודים ברחבי העולם: חילוץ מטיילים ברחבי העולם: מתוך הכתבה על חיליק מגנוס
"השגרירים שלנו למשל הם השגרירים היחידים בתבל שילד ידפוק להם בבית באמצע הלילה ויגיד שכואבת לו הבטן – והם יכניסו אותו פנימה. היה מקרה של בחורה שנלכדה מתחת לסלע. נדרש ציוד רציני כדי לחלץ אותה. להרים את הסלע. אל על הטיסו מפה 980 ק"ג של ציוד ולא גבו שקל. ב-16 שנות עבודה עוד לא פניתי פעם אחת לישראלי – כולל כאלה שעזבו את הארץ ונישאו למקומיים – ושמעתי את המלה 'לא'".

מה המאפיינים של המטייל הישראלי?
"הוא מטייל פנטסטי, הרבה יותר טוב משאר המטיילים בעולם. המטיילים הישראלים הם רציניים, נבונים, פיקחים, אכפתיים ומשקיעים מחשבה ולימודים בתכנון הטיול. הדבר החשוב ביותר הוא שהם מחוברים זה לזה. לא סתם מחוברים – ערבים זה לזה. זה ביטוי שקשה להבין אותו – אני ערב לכן שתחיו ושתהיו בריאות. לנו זה מובן מאליו, אבל זה לא קיים בשום מקום בעולם. זה יותר מסולידריות – סולידריות יש במשחקי כדורגל. ערבות הדדית זה משהו יהודי חזק".
למה? אירופאים לא ערבים זה לזה?
"ממש לא. גרמני יטפס על עץ ויצעק. חבורת גרמנים תעבור, הם יסתכלו עליו כאילו הוא קוף".

נספח ג'
פרויקט לערבות הדדית במכינה – דף משימה לדוגמא
שם הקבוצה:_______________________
שמות חברי הקבוצה:__________________________________________

שם הפרויקט:______________________________________________

פסוק או משפט רלוונטי מהמקורות:_________________________________
________________________________________________________

מה יתבצע במהלך הפרויקט?:____________________________________
________________________________________________________________________________________________________________

כיצד יסייע פרויקט זה לחיזוק הערבות ההדדית במכינה?__________________
________________________________________________________________________________________________________________

לוח זמנים:_________________________________________________
________________________________________________________

איך תשכנעו את הקבוצות האחרות? (איזה קמפיין שכנוע תבצעו?)____________
________________________________________________________________________________________________________________
הכינו את הקמפיין בעזרת החומרים שברשותכם (סרטון, כרזה, סלוגן, ריקוד, שיר וכד')

למה לנו לבחור בכם?__________________________________________
________________________________________________________

בהצלחה!!!